English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

TVP Info: Po ponad roku pracodawcy znów z optymizmem o przyszłości

01-03-2017

 

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców wskazuje, że ocena bieżącej sytuacji biznesowej nadal się pogarsza, wyznaczając historyczne minimum. Jednak pracodawcy z większym optymizmem spoglądają w przyszłość. Wskaźnik oczekiwań na najbliższe pół roku po raz pierwszy od grudnia 2015 r. osiągnął pozytywną wartość – informuje portal internetowy TVP Info.

 

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców tworzony jest na podstawie rezultatów ankiet wśród członków Pracodawców RP. W lutym 2017 r. wskaźnik przyjął wartość 88,1 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej. W styczniu wyniósł 88,9 pkt. O ile przedsiębiorcy wydają się negatywnie postrzegać teraźniejszość, znacznie bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość. Prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy wzrosła z 89,1 pkt w poprzednim miesiącu do 100,3 pkt w lutym.

 

Z ankiet wynika, że przedsiębiorcy pozytywnie spoglądają na plany zwiększenia zatrudnienia. Wzrasta natomiast niepewność w związku z podmiotami działającymi w sektorze ochrony zdrowia, co jest związane ze zmianami w prawie. Nienajlepsze nastroje, jeśli chodzi o bieżącą koniunkturę, panują wśród przemysłowców i branży budowlanej, choć przyszłość przedsiębiorcom również tutaj wydaje się bardziej optymistyczna. Podobnie jest z branżą transportową. Umiarkowanie teraźniejszość i przyszłość oceniają przedsiębiorcy z sektora finansowego, usług i handlowych.

 

Pełne wyniki lutowego Indeksu są dostępne tutaj.