English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

ZUS dostał broń do walki z oszustami

01-03-2017

 

„Dziennik Gazeta Prawna”: Zakład Ubezpieczeń Społecznych może już monitorować masowe wyrejestrowywania pracowników i ponowne ich zgłaszanie do ubezpieczeń. – Celem tej zmiany jest wyposażenie ZUS w narzędzie do skutecznego i szybkiego wykrywania praktyk polegających na fikcyjnym przeniesieniu pracowników do innego podmiotu – wyjaśnia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP i członek rady nadzorczej ZUS.

 

– Dzięki nowemu rozporządzeniu ZUS będzie po prostu dysponował lepszymi danymi na temat przepływów ubezpieczonych w zależności od przyczyny wyrejestrowań. W ramach tego monitoringu możliwe stanie się wychwycenie budzących wątpliwości, przeprowadzanych na masową skalę operacji przerejestrowań w systemie ubezpieczeń społecznych – podkreśla ekspert. Prognozuje też, że zmiana nie będzie miała bezpośredniego wpływu na działalność większości przedsiębiorców. Może jednak przyczynić się do wyeliminowania z rynku nieuczciwej konkurencji, nadużywającej art. 231 kodeksu pracy.

 

– Dzięki szybszemu wykrywaniu outsourcingu pracowniczego przedsiębiorcy oszukani przez podmioty oferujące takie usługi nie będą narażeni na konieczność zapłacenia zaległych składek za kilka lat wstecz, co mogłoby doprowadzić do ich bankructwa. W naszej ocenie fakt, iż ZUS będzie dysponował lepszymi danymi o przyczynach wyrejestrowań ubezpieczonych, należy ocenić pozytywnie i sam w sobie nie niesie zagrożenia dla pracodawców – dodaje Kozłowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.