English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Fala kontroli zaleje firmy

02-03-2017

 

„Puls Biznesu”: Inspektorzy pracy prowadzą zmasowane kontrole związane z płacą minimalną. Do końca roku sprawdzą ponad 20 tys. firm. Ostrzegają przed wysokimi karami. – Kiedy wprowadza się tak poważne zmiany, jak np. dotyczące minimalnej stawki godzinowej, zawsze występuje niepewność co do tego, jak rynek poradzi sobie z dostosowaniem się do zmienionego prawa – ocenia ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Od nowego roku płaca minimalna dla etatowców zwiększyła się o ponad 8 proc. i wynosi obecnie 2 tys. zł. Weszła też w życie minimalna stawka godzinowa w wysokości 13 zł dla osób wykonujących zlecenie lub świadczących usługi. Państwowe służby wezmą teraz na celownik przedsiębiorców i sprawdzą, czy nie omijają nowych regulacji.

 

Klienci firm najmocniej dotkniętych zmianami na ogół rozumieją konieczność podniesienia cen realizowanych usług, ale sprawy gorzej przedstawiają się tam, gdzie są realizowane zamówienia publiczne. Rząd nie zapewnił bowiem dodatkowych kwot na pokrycie zwiększonych wydatków, które muszą ponieść jednostki budżetowe podkreśla Kozłowski.

 

Problematycznym obszarem może okazać się również kwestia określania czasu wykonywania zlecenia. Jeśli w umowie nie wskazano wprost, w jaki sposób ma to następować, wszystko leży w rękach zleceniobiorcy, który przedstawia zleceniodawcy informację na temat liczby przepracowanych godzin. Przedsiębiorcy powinni zadbać o poprawną ewidencję, zwłaszcza że od niedawna PIP może przeprowadzać niezapowiedziane kontrole o każdej porze dnia i nocy dodaje.

 

Główne branże, które znalazły się na radarze Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), to: budowlanka, ochrona osób i mienia, gastronomia i hotelarstwo oraz usługi sprzątania. Według szacunków GUS, w całej gospodarce na umowach cywilnoprawnych pracuje 1,3 mln osób na ponad 16 mln zatrudnionych.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.