English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Komentarz dnia: Onkologiczne tsunami

07-03-2017

 

Chorzy na raka są w Polsce gorzej leczeni, niż pozwalają na to światowe standardy i współczesna medycyna. To główny i wstrząsający wniosek z raportu, który we współpracy z Pracodawcami RP przygotowała Fundacja Onkologiczna Alivia.

 

Najnowsze statystyki rysują tragiczny obraz. Coraz więcej Polaków choruje na raka. W ciągu ostatnich 15 lat zachorowalność wzrosła aż o 42 procent.  Każdego roku nowotwór atakuje ponad 165 tysięcy nowych pacjentów.  Liczby są bezwzględne. Statystycznie zachoruje co czwarty z nas. Co piąty umrze z powodu nowotworu.  To prawdziwe onkologiczne tsunami. To zagrożenie dla gospodarki, narodu, dla Państwa.

 

Pracodawcy RP są organizacją zrzeszającą ponad 12 tysięcy firm. Pracuje w nich ponad 5 milionów osób.  Według ekspertów rak może zdziesiątkować nasze kadry, stać się powodem tragedii milionów polskich rodzin. A dla pracodawców najcenniejszym kapitałem są wykwalifikowani, zdrowi pracownicy.

 

Nakłady na leczenie i funkcjonowanie całego systemu  ochrony zdrowia to nie tylko sprawa samych pacjentów, środowiska medycznego, czy też rządu. Inwestycja w zdrowie opłaci się wszystkim, bo ma niekwestionowany wpływ na rozwój gospodarczy Polski. A wobec zmian jakie czekają rynek pracy skuteczne leczenie nowotworów staje się sprawą priorytetową – mówi Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu i Legislacji Pracodawców RP.

 

Raport ujawnia, że spośród 19 analizowanych nowotworów tylko w jednym przypadku Polacy mogą mieć pewność, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną wiedzą medyczną. To rak jajnika. Pozostałe nowotwory to często wyrok. Dramatyczne jest też to, że polscy pacjenci nie mają dostępu lub jest on znacznie ograniczony, aż do 70% leków najwyższych standardów. Ponad połowa nowoczesnych leków onkologicznych w ogóle nie jest w Polsce dostępna.

 

To zagrożenie dla Polski, zagrożenie dla Narodu. Niezbędne jest szybkie i skuteczne działanie. Dlatego Pracodawcy RP wraz z Fundacją Onkologiczną apelują  o stworzenie strategii refundacyjnej państwa, a także o zwiększenie przejrzystości  wydatków refundacyjnych. Poprawa sytuacji może naszym zdaniem nastąpić dzięki lepszemu wykorzystaniu pieniędzy i uzależnieniu płatności od efektów terapii.