English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Chorzy na raka chcą być leczeni zgodnie ze standardami

08-03-2017

 

„Dziennik Gazeta Prawna”: Spośród 19 przeanalizowanych rodzajów nowotworów tylko w jednym, raku jajnika, polscy pacjenci mogą mieć pewność, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną wiedzą medyczną – wynika z raportu przygotowanego dla onkologicznej fundacji Alivia dzięki wsparciu Pracodawców RP.

 

Pacjenci w naszym kraju nie mają też dostępu, lub jest on znacznie ograniczony, do 70 proc. leków występujących w międzynarodowych standardach leczenia. Wynika to m.in. z przeciągających się procedur oceny i wpisywania ich na listy leków refundowanych. Jak wskazano w raporcie, średnie terminy przekraczają nawet te maksymalne ustalone w polskich przepisach. A ze względu na wysokie koszty terapii onkologicznych i relatywnie niskie dochody Polaków nie stać ich na samodzielny zakup.

 

– Z nowych substancji zarejestrowanych w ostatnich 12 latach w Unii ponad połowa nie jest refundowana. Do wielu innych dostęp jest bardzo ograniczany przez przyjmowane w Polsce kryteria – tłumaczy Bartosz Poliński z Alivii. Z kolei dr Elżbieta Senkus-Konefka z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwracała uwagę, że agencja zajmująca się oceną, czy lek powinien być refundowany, od 2015 r. wydaje więcej decyzji odmownych.

 

Pacjenci postulują m.in. opracowanie strategii refundacyjnej państwa zwiększającej dostęp do nowoczesnych leków i efektywniejsze leczenie chorych. Ich zdaniem polityka refundacyjna powinna być systematycznie monitorowana m.in. pod kątem potrzeb pacjentów.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.