English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Biznes popiera poprawki, ale przyjrzy się władzy

08-03-2017

 

„Puls Biznesu”: Przedsiębiorcy oczekują, że zasady i gwarancje zapisane w przyszłej nowej ustawie będą respektowane przez urzędników. Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej ma zastąpić inna – Prawo przedsiębiorcy, należące do pakietu tzw. Konstytucji biznesu. Według Pracodawców RP pakiet ten, obecnie konsultowany, może przynieść wiele korzyści.

 

W projekcie Prawa przedsiębiorców w katalogu zasad wykonywania działalności gospodarczej znalazły się np. fundamentalne zasady, że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, czy domniemania uczciwości.

 

– Są pozornie oczywiste i obecne w innych aktach prawnych, ale zadziwiająco często nieobecne w praktyce – stwierdza Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Pracodawców RP.

 

Niemal na połowę przeszłego Prawa przedsiębiorcy składają się przepisy dotyczące kontroli. Od lat zgłaszane są zarzuty do ich przewlekłości czy nadmiaru, a także częstego prowadzenia ich w sektorach i firmach, w których nadużyć było niewiele. Nowa ustawa ma to zmienić – kontrole powinny być poprzedzone analizami i skupiać się na obszarach, w których ryzyko naruszenia przepisów jest największe.

 

– To należy monitorować i już możemy zapewnić, że Pracodawcy RP będą sprawdzać, jak nowe zasady kontroli wyglądają w praktyce – zapowiada Arkadiusz Pączka.

 

Zwraca przy tym uwagę, że ilość wyjątków od przewidzianych zasad kontrolowania firm jest tak duża, że w praktyce niewiele może się zmienić. Jego zdaniem, powraca jednak nadzieja na zaprzestanie traktowania przedsiębiorców jako potencjalnych przestępców.

 

– Tak można rozumieć wprowadzenie zasad przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy. Reguły te wzmacnia klauzula pewności prawa, zabezpieczająca przedsiębiorcę przed nagłą zmianą interpretacji przepisów ze strony urzędników – komentuje przedstawiciel Pracodawców RP.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.