English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Towary z Azji pod lupą fiskusa

08-03-2017

 

„Rzeczpospolita”: Kontrole skarbowe wykrywają coraz więcej oszustw podatkowych na targowiskach. Nieuczciwe firmy korzystają z tzw. słupów, fikcyjnego eksportu albo nie deklarują pełnych przychodów. – Rzeczywiście, jeśli chodzi o obrót towarami z Dalekiego Wschodu problem może być spory – komentuje Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Pracodawców RP.

 

Do branż najbardziej narażonych na oszustwa z zakresie podatku VAT fiskus zalicza już nie tylko obrót paliwami, elektroniką, stalą czy olejem rzepakowym, ale także tzw. towary azjatyckie – wynika ze sprawozdania z kontroli skarbowych w 2016 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, chodzi o różnego rodzaju towary, w tym takie jak drobny sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt oświetleniowy, odzież, obuwie, zabawki, perfumy, kosmetyki, artykuły przemysłowe itp.

 

– Nie chodzi tylko o Wólkę Kosowską, ale także inne duże targowiska, gdzie generalnie panuje pewna dobrowolność w prowadzeniu dokumentacji sprzedażowej. Nie wydaje mi się, żeby chodziło o organizowanie skomplikowanych karuzeli podatkowych mających na celu wyłudzanie z budżetu VAT, lecz raczej nieewidencjonowanie przychodów i unikanie płacenie VAT – dodaje Korzeb.

 

– Nie oznacza to oczywiście, że tego typu oszustwa są mniej szkodliwe dla uczciwych firm – podkreśla. Po pierwsze to zachwianie konkurencji. Po drugie np. hurtownik kupujący towary od sprzedawcy, który nie zapłacił VAT, sam jest narażony na podejrzenia fiskusa o świadomy udział w oszustwie. – I tu trzeba ostrzec firmy, które nabywają produkty na różnego rodzaju targowiskach. Muszą one poświęcać więcej uwagi na sprawdzenie swoich kontrahentów – zaznacza Korzeb.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.