English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Doradztwo audytorów niepewne

10-03-2017

 

„Rzeczpospolita”: W Sejmie trwa walka o zakres świadczenia usług przez audytorów. Zdaniem Wiceprezydenta Pracodawców RP Piotra Kamińskiego całkowity zakaz doradztwa podatkowego dla audytorów szkodziłby przedsiębiorcom.

 

Czwartkowe prace specjalnej sejmowej podkomisji nie zakończyły sporów o to, jakim rygorom mają podlegać firmy audytorskie. Wciąż nie ma jasności, czy i na jakich zasadach będą mogły świadczyć dodatkowe usługi na rzecz audytowanego podmiotu. Chodzi głównie o doradztwo podatkowe i wycenę przedsiębiorstw.

 

Po poprzednich posiedzeniach podkomisji wydawało się, że zostanie przyjęte rozwiązanie polegające na zakazaniu audytorom prawa do obliczania podatku dochodowego i VAT. Jednak na czwartkowym posiedzeniu przedstawiciele części środowiska doradców podatkowych domagali się wprowadzenia całkowitego zakazu świadczenia usług dodatkowych na rzecz badanych jednostek. Wyjątek miałby dotyczyć tylko małych i średnich przedsiębiorstw. Miałoby to służyć zwiększeniu niezależności biegłych rewidentów.

 

Piotr Kamiński wskazał, że nowa ustawa i tak przewiduje wiele metod zapewnienia uczciwości audytora, m.in. dzięki obowiązkowi tworzenia komitetów audytowych w badanych spółkach. – Całkowity zakaz doradztwa szkodziłby przedsiębiorcom – zauważył.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.