English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Fiskus promuje fikcję

21-03-2017

 

„Rzeczpospolita”: Urzędnicy mają być premiowani za decyzje na niekorzyść podatników. Ministerstwo Finansów: poprawimy to. – Kwestia wynagrodzeń urzędników jest niezwykle istotna, aczkolwiek powinno się ich nagradzać tylko za działanie zgodne z literą prawa. Premiowanie postawy profiskalnej byłoby zaprzeczeniem jednego z głównych założeń reformy skarbowości, czyli zmiany urzędniczej mentalności – ocenia Mariusz Korzeb, doradca podatkowy i ekspert Pracodawców RP.

 

Walka podatnika z fiskusem, i tak dziś niełatwa, staje się coraz bardziej skomplikowana. Wdrażana od 1 marca reforma administracji skarbowej może tę walkę jeszcze utrudnić. Obok rozszerzonych uprawnień kontroli celno-skarbowej pojawiają się bowiem nowe niekorzystne przepisy.

 

Projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów ma w założeniu motywować urzędników skarbowych do lepszej pracy. Tymczasem zakłada fikcję dwuinstancyjnego postępowania, które i tak ma się zakończyć.. na niekorzyść podatnika. Dziś, gdy ten ostatni odwołuje się od decyzji urzędu skarbowego, aż w jednej czwartej spraw wygrywa. W niekorzystnym projekcie zapisano, że jednym z kryteriów przyznawania dodatków do pensji urzędników ma być „skuteczność postępowań”, rozumiana jako utrzymywanie w mocy przez organ odwoławczy decyzji wydanych w pierwszej instancji.

 

Obecny kształt projektowanych przepisów zachęca do masowego wydawania podatnikom negatywnych rozstrzygnięć podkreśla Korzeb.