English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Rząd przeciwko surowym sankcjom za handel w niedzielę

22-03-2017

 

„Dziennik Gazeta Prawna”: Rada Ministrów zarekomendowała prowadzenie dalszych prac nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Nie określiła jednak, w ile niedziel nie będzie można handlować. W ocenie Łukasza Kozłowskiego, eksperta Pracodawców RP, stopniowe wprowadzanie zmian to rozwiązanie lepsze od natychmiastowego ustanowienia zakazu handlu.

 

– Pomogłoby to ocenić, jaki jest odbiór społeczny tych zmian oraz skutki ekonomiczne, ograniczając przy tym skalę ewentualnych szkód – wyjaśnia ekspert.

 

Za złamanie zakazu projekt przewiduje surowe sankcje. One od początku budziły bodaj największe kontrowersje. W myśl projektowanych regulacji za takie działanie groziłaby bowiem „grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”. W stanowisku rządu wyraźnie wskazano jednak, że „przewidziane w projekcie sankcje należy uznać za nadmiernie surowe (…)”.

 

Podobnie uważa Kozłowski. – Kara pozbawienia wolności do dwóch lat, jaką zakładał obywatelski projekt, była zdecydowanie nieadekwatna. To wręcz najbardziej rażący jego element. Wydaje się, że głównym celem tego zapisu było zaangażowanie prokuratury w ściganie osób i firm handlujących w niedziele zamiast Państwowej Inspekcji Pracy, która już obecnie jest przeciążona obowiązkami – twierdzi Kozłowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.