English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Czy okupacja siedziby przez związkowców to akt desperacji, skuteczna forma nacisku, czy gra na przeczekanie?

24-03-2017

 

PulsHR: W środę 22 marca nie doszło do podpisania porozumienia płacowego w koncernie hutniczym ArcelorMittal Poland. Co więcej związkowcy, którzy w siedzibie zakładu przebywają od wtorku, nadal tam pozostali. – Strajk okupacyjny jest niezgodny z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – podkreśla mecenas Monika Gładoch, doradca prezydenta Pracodawców RP.

 

Czy pracodawcy są bardziej skłonni do szybkiego zakończenia sporu pod naciskiem niemal fizycznej obecności drugiej strony? Okazuje się, że niekoniecznie.

 

–  Pracodawcy bardzo źle reagują na wszelkie akcje strajkowe, które są bezprawne. Strajk okupacyjny zamiast pomóc pracownikom jedynie zaostrza konflikt i utrudnia zakończenie sporu – twierdzi Gładoch.

 

– Strajk okupacyjny jest niezgodny z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – podkreśla mecenas Monika Gładoch, doradca prezydenta Pracodawców RP. Jak dodaje, zgodnie z art.21 ust. 1. Kierownik zakładu pracy nie może być w czasie strajku ograniczony w pełnieniu obowiązków i w wykonywaniu uprawnień w odniesieniu do pracowników niebiorących udziału w strajku.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.