English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Ćwierć miliarda ku czci

27-03-2017

Niepodległość Polski to sprawa niepodważalna i ważna. Tutaj żyjemy, tu są nasi bliscy. Jak możemy przysłużyć się Ojczyźnie? Pracą, pracą i jeszcze raz pracą! Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Ale nie wszyscy tak uważają. I co gorsza zwolennicy innych metod mają dostęp do publicznych pieniędzy – pisze w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowano plan obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Program Niepodległa. – Mają one trwać cztery lata, od roku 2017 do 2021. A ile będą kosztować? Radzę teraz usiąść, bo kwota robi wrażenie – łącznie ponad 241 milionów złotych! Nie dyskutuję z koniecznością zorganizowania uroczystości. Sto lat niepodległości to jubileusz znaczący. Ale za ćwierć miliarda złotych?! –  dziwi się Malinowski.

 

–  Na co pójdą pieniądze? Cytuję: „Celem głównym Programu Wieloletniego jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków”. To już dla mnie za wiele. Czy tylko mnie zaczynają diabli brać przy czytaniu o wzmacnianiu wspólnoty za ćwierć miliarda, czy państwu też rośnie ciśnienie? –  pyta.

 

Wszyscy, a zwłaszcza przedsiębiorcy, doskonale wiedzą, że przyczyną braku tego obywatelskiego „poczucia wspólnoty” w Polsce jest niewydolny system prawny, skomplikowane ponad ludzką miarę podatki oraz wroga petentom administracja! To są powody, dla których przedsiębiorcy gnębieni przez urzędy uciekają z biznesami za granicę zaznacza Malinowski.

 

 Mogę z miejsca podać lepsze pomysły. Takie, które przyniosą realną korzyść i wzmocnią więzi obywateli z krajem. Zorganizujmy akcję „100 kompetentnych urzędników skarbówki na 100 lat niepodległości”. Otwórzmy specjalistyczną uczelnię szkolącą pracowników fiskusa, aby wreszcie zmienić ich mentalność –  ironizuje.

 

–  Program Niepodległa przywodzi mi na myśl raczej kultową scenę z filmu „Miś” Stanisława Barei i słowa: „To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo”. Dlatego zróbmy coś, co przyspieszy rozwój kraju i zwiększy siłę gospodarczą. Bo niepodlegli będziemy tylko wtedy, kiedy będziemy silni. Będziemy silni, gdy mocna będzie gospodarka, a obywatele zamożni. Innej drogi nie ma podsumowuje Prezydent Pracodawców RP.