English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Iluzja pieniądza w świecie ujemnych realnych stóp procentowych

03-04-2017

 

Czy w związku z nagłym pogorszeniem się opłacalności lokowania oszczędności w bankach oraz brakiem perspektywy podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać wycofywania depozytów na masową skalę? – pyta w „Parkiecie” ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

– Ile razy w ciągu ostatnich dwóch lat formułowano prognozy, że deflacja się kończy i niebawem znów doświadczymy wzrostu cen? W oparciu o nadzieję na rychłą reflację skonstruowano w Polsce nawet kilka ustaw budżetowych. Tymczasem spadek cen, mimo tych wszystkich rzucanych zaklęć, towarzyszył nam przez długie 28 miesięcy. W końcu jednak wróciła długo wyczekiwana inflacja – i to z przytupem. O ile jeszcze w listopadzie ceny konsumenckie liczone rok do roku stały w miejscu, o tyle w lutym dynamika ich wzrostu przyspieszyła do 2,2 proc., by w marcu spaść do 2 proc. (dane wstępne) – pisze.

 

– Wzrost inflacji – choć gwałtowny – nie powinien jednak wprawiać nas w alarmistyczne nastroje. Warto bowiem pamiętać, iż dopiero przekroczyła ona dolną granicę przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. Prawdopodobieństwo dalszego, równie dynamicznego wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych jak w poprzednich paru miesiącach wydaje się niskie – ocenia Kozłowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.