English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Czy publiczne placówki medyczne wykonają zabiegi odpłatnie?

04-04-2017

 

„Dziennik Gazeta Prawna”: Ministerstwo Zdrowia chce umożliwić publicznym placówkom mającym kontrakt z NFZ przyjmowanie pacjentów również odpłatnie. Dzięki temu mogłyby skuteczniej zapełniać puste szpitalne łóżka i wykorzystywać sprzęt diagnostyczny. – Publiczne szpitale nie płacą CIT, a prywatne tak, co pogłębia nierówność – ocenia ekspert Pracodawców RP Grzegorz Byszewski.

 

Pomysł nie jest nowy, ale nigdy nie doczekał się regulacji z powodów politycznych. Rząd PO–PSL miał podobne plany, ale nie wprowadził ich w życie w obawie, że spotka się z zarzutem dzielenia pacjentów na lepszych i gorszych.

 

Przeciwko zmianie oponowały prywatne szpitale, podkreślając, że w odróżnieniu do placówek publicznych mają m.in. utrudniony dostęp do kontraktów z NFZ, a ponadto wszystkie inwestycje realizują na swój koszt, często z kredytów, podczas gdy np. szpitale powiatowe czy wojewódzkie część drogich urządzeń mają finansowaną przez właściciela z publicznych pieniędzy, więc mogą oferować zabiegi taniej. – Ponadto publiczne szpitale nie płacą CIT, a prywatne tak, co pogłębia nierówność – mówi Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.