English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Tylko gruntowne reformy pozwolą na utrzymanie tempa naszego rozwoju

02-11-2010

Polska awansowała z 28. na 26. miejsce w rankingu Instytutu Globalizacji najdynamiczniej rozwijających się gospodarek świata. - Awans cieszy, ale pamiętajmy, że do zdynamizowania rozwoju naszej gospodarki potrzebny jest szereg reform – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

 

Aktualny stan finansów publicznych powoduje, że ich naprawa powinna być priorytetem. - Nie da się modernizować gospodarki i tworzyć optymalnych warunków do jej rozwoju, np. obniżać podatków, zmniejszać pozapłacowych kosztów pracy bez stabilnych finansów państwa – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Wynika to z dwóch powodów – po pierwsze budżet nie ma środków na finansowanie projektów modernizacyjnych, po drugie konieczność obsługi dużego zadłużenia rodzi konieczność pozyskiwania odpowiednio wysokich wpływów z danin publicznych. Ponadto ewentualne przekroczenie drugiego progu ostrożnościowego skutkowałoby dla kolejnego budżetu i społeczeństwa poważnym zakłóceniem rozwoju gospodarki.

 

 

Zdaniem Piotra Rogowieckiego potrzebujemy także reform w takich obszarach, jak prawo pracy - m.in. uelastycznienie przepisów dotyczących czasu pracy, prawo gospodarcze - dereglamentacja gospodarki, zmniejszenie zakresu obowiązków biurokratycznych, uproszczenie prawa podatkowego, zwiększenie aktywności zawodowej społeczeństwa, dostosowanie systemu oświaty do potrzeb rynku pracy.