English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Ministerstwo Handlu CHRL podpisało deklarację o współpracy gospodarczej z Polską

03-11-2010

W środę w Warszawie wicepremier Waldemar Pawlak i wiceminister handlu Chin Jiang Zengwei podpisali deklarację, której głównymi celami są wzrost polskiego eksportu do Chin, wspieranie polskich przedsiębiorstw na tamtejszym rynku i inicjowanie kontaktów dwustronnych. W spotkaniu wziął udział Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski.

 
Od 2 listopada przebywa w Polsce delegacja Ministerstwa Handlu ChRL, której towarzyszy liczna grupa biznesmenów, reprezentujących firmy handlowe oraz potencjalnych inwestorów z Chin. W opinii Ministerstwa Gospodarki wizyta przedsiębiorców z Państwa Środka przyczyni się do przełomu w polsko-chińskich stosunkach handlowych oraz wzajemnych inwestycjach.
 
Jednym z punktów wizyty było podpisanie deklaracji o współpracy gospodarczej. Dokument został podpisany w obecności goszczącego w Polsce przewodniczącego Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Jia Qinglina.
 
Podczas spotkania podpisano także cztery inne dokumenty o współpracy gospodarczej pomiędzy polskimi i chińskimi firmami, w tym m.in. umowę na dostawę do Chin w przyszłym roku 100 tys. ton miedzi elektrolitycznej. Ze strony polskiej tę umowę podpisał KGHM Polska Miedź, a z chińskiej - China Mine Metal Corporation.
 
Chińska Republika Ludowa po wejściu do Światowej Organizacji Handlu WTO rozszerza współpracę gospodarczą ze światem. Polska, stając się coraz bardziej znaczącym elementem jednolitego rynku europejskiego, jest ważnym partnerem ChRL w regionie, a eksport do Państwa Środka przekroczył kwotę 1 miliarda dolarów.
 
Polska ma ugruntowaną pozycję w Chinach w takich branżach jak górnictwo, energetyka, ochrona środowiska, przemysł motoryzacyjny, lotniczy, metali nieżelaznych, chemiczny. Chcemy również, by podnoszące swój standard życiowy społeczeństwo chińskie poznało jakość polskich artykułów spożywczych, kosmetyków i innych artykułów rynkowych.
 
W Polsce dynamicznie rozwija się sektor małych i średnich firm. To wiarygodni partnerzy dla chińskich przedsiębiorców, to coraz liczniejsi goście imprez targowych organizowanych w ChRL, to importerzy chińskich wyrobów rynkowych i półproduktów i to firmy szukające odbiorców ChRL.
 
Pracodawcy RP wspierają stymulowanie zwiększenia inwestycji firm chińskich w naszym kraju. Szacuje się, że łączna ich wartość wynosi około 120 mln dol. Korzystne byłoby stymulowanie napływu chińskich inwestycji w takich dziedzinach jak elektronika, telekomunikacja i przemysł informatyczny. Są to dziedziny, w których Chiny dysponują dużym potencjałem i które wiążą się z transferem technologii, co sprzyjałoby wzrostowi technologicznego poziomu innowacyjności polskiej gospodarki.