English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Arkadiusz Pączka w #RZECZoPRAWIE o błędach w tworzeniu prawa w Polsce

12-04-2017

 

We wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE gościem Anny Wojdy był Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP. Rozmowa dotyczyła raportu Pracodawców RP pod tytułem „Siedem grzechów głównych stanowienia prawa w Polsce",  z którego wynika, że w 2016 r. ustawodawca obdarzył nas 32 tys. stronami nowych przepisów.

 

Jest kilka głównych grzechów, które popełnia ustawodawca, projektodawca. Pośpiech jest kluczowym elementem. Analizując różne kadencje sejmu widzimy tendencję, że skraca się czas od wpłynięcia ustawy do sejmu do momentu podpisania jej przez prezydenta. Kiedyś było to ok. 200-250 dni, teraz mamy średnio 70 dni na projekt. Rekordzistą jest ustawa "Za Życiem", o wspieraniu kobiet w ciąży i ich rodzin, która przeszła przez sejm i senat oraz uzyskała podpis prezydenta w ciągu 6 dni! – mówił Pączka.

 

Wielu projektów nie mamy okazji poznać z odpowiednim wyprzedzeniem,  a jedynie dopiero, gdy rząd je przyjmie albo gdy projekt pojawi się w sejmie. To jest kolejny grzech. Nazywamy go tajnością projektów. Często jest tak, że projektodawca, ustawodawca nie ma jasno zdefiniowanej koncepcji przepisów. Po to są prekonsultacje, by przedyskutować pewne rozwiązania. Później ustawy przyjęte przez sejm są kwestionowane przez Komisję Europejską, Trybunał Konstytucyjny, następnie są kilkakrotnie nowelizowane. Wszystko to wynika z pośpiechu, tajności projektu, z wrzutek poselskich  – dodał.

 

Ekspert podkreślił też, że w polskim prawie dominują projekty poselskie, które są wdrażane bez konsultacji, bez oceny skutków regulacji, tworzone są rożnymi siłami nacisku. – Wszystko po to, by ominąć cały tryb legislacyjny, konsultacje z poczuciem zasad dobrej legislacji. Takie projekty szybko przechodzą przez sejm i wielokrotnie mają dużo błędów – ocenił.

 

Materiał można obejrzeć tutaj.