English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

InnPoland: Pracodawcy są wściekli na procedury legislacyjne – wskazali siedem grzechów głównych

12-04-2017

InnPoland: Pracodawcy RP nie szczędzą gorzkich słów rządzącym w opublikowanym raporcie podsumowującym pierwszych 13 miesięcy pracy Sejmu VIII kadencji. Wymienili "Siedem grzechów głównych stanowienia prawa w Polsce” i zaproponowali metody, które mają doprowadzić do poprawy jakości legislacji w naszym kraju.

 

Zdaniem pracodawców, jakość stanowienia prawa jest niska i znajduje to potwierdzenie w analizach oraz badaniach opinii publicznej. Wśród głównych grzechów piętnują nierzetelne konsultacje. Ich zdaniem problem dotyczy 39 proc. ustaw, które zostały w ten sposób uchwalone. Kolejny grzech to tajne projekty. Dotyczy to projektów ujawnionych dopiero po przyjęciu ich przez rząd. Zdaniem organizacji prawie co siódma ustawa nosi znamiona tajności.

 

Pracodawcy chcieliby rzetelnych konsultacji społecznych na każdym etapie procesu legislacyjnego. Ważne jest ich zdaniem także wzmocnienie roli partnerów społecznych w procesie ustawodawczym. Jak przypomnieli, był to jeden z argumentów na rzecz likwidacji Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i powołania zamiast niej Rady Dialogu Społecznego.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.