English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Niskie składki dla mikrofirm

19-04-2017

 

„Rzeczpospolita”: 180 tysięcy jednoosobowych firm skorzysta z obniżenia składek. – Urealnienie wysokości składek płaconych często przez młode osoby rozkręcające działalność pozwoli na stworzenie nowej grupy przedsiębiorców, która da impuls do rozwoju gospodarki – mówi Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Ministerstwo Rozwoju opublikowało rewolucyjny projekt zmian w zasadach oskładkowania samozatrudnionych. Zamiast 1,2 tys. zł miesięcznie od każdego prowadzącego działalność nowa składka zostanie uzależniona od wysokości przychodów.

 

Za każde 200 zł przychodu trzeba będzie zapłacić 32 zł do ZUS. Przykładowo przychody w przedziale 400,1–600 zł to 96 zł składki, a 2000,01–2200zł przychodu to 352 zł składki. Dopiero po przekroczeniu 5 tys. zł firma zapłaci składki w obecnej zryczałtowanej kwocie, czyli co najmniej 812,61 zł miesięcznie. Teraz trzeba wpłacić tyle do ZUS bez względu na to, czy przedsiębiorcy w ogóle uda się zarobić.

 

Pracodawcy nie widzą jednak zagrożeń. Według Witolda Polkowskiego należy dodatkowo uregulować jedną ważną kwestię. Prowadzący działalność nie mają obecnie prawa do urlopu wypoczynkowego. Za czas przerwy w świadczeniu usług nie można zapłacić umówionego wynagrodzenia, bo nie zezwalają na to przepisy podatkowe.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.