English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Konstytucja nie dla biznesu

24-04-2017

 

„Puls Biznesu”: Prawnicy premiera ostrzegają: w obecnej postaci kluczowa ustawa dla firm nie bierze ich w obronę. Resort rozwoju zwołał naradę z ekspertami. — Ustawy z pakietu konstytucji dla biznesu nie są idealne i wymagają poprawek — potwierdza Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

 

Od dziś do piątku w Ministerstwie Rozwoju będzie trwała konferencja uzgodnieniowa kilku ustaw. Najważniejszy jest projekt Prawa przedsiębiorców zwany Konstytucją biznesu. Spotkają się przedstawiciele wszystkich ministerstw, najważniejszych organów państwowych (m.in. RCL, NBP, KNF, RPO), izb gospodarczych i organizacji przedsiębiorców.

 

Przez pięć dni resort rozwoju wspólnie z ekspertami ma doszlifować Konstytucję biznesu, by w praktyce służyła przedsiębiorcom. Jest co poprawiać. Wskazuje na to opinia prawników z Rady Legislacyjnej przy kancelarii premiera, którzy wytknęli autorom wiele błędów i braków.

 

W konkluzji Rada podkreśla, że z powodu słabej jakości przepisów projekt Konstytucji biznesu nie zapewnia ochrony obrotu i nie wyklucza arbitralności organów władzy. „Istotną słabością ocenianego projektu jest jego uzasadnienie, a zwłaszcza jego brak w stosunku do znacznej ilości proponowanych przepisów. W ocenie RL opiniowany dokument zawiera zbyt wiele propozycji unormowań, które pozostają w sprzeczności z polskim systemem prawnym” — czytamy.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.