English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Więcej osób pracuje, ZUS zyskuje

04-05-2017

 

„Rzeczpospolita”: Dzięki poprawie na rynku pracy składki do ZUS rosną w szybkim tempie. Jeśli pójdzie tak dalej, obniżka wieku emerytalnego może nie być tak dotkliwa. – W perspektywie dwu–trzyletniej można nawet oczekiwać, że rosnące wpływy ze składki częściowo zniwelują efekty obniżki wieku emerytalnego, choć oczywiście nie w całości – ocenia ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Więcej miejsc pracy i rosnące wynagrodzenia przekładają się nie tylko na poprawę sytuacji naszych domowych budżetów, ale także na poprawę kondycji systemu emerytalnego. Już zeszły rok Fundusz Ubezpieczeń Społecznych zakończył deficytem niższym o prawie 5 mld zł, niż planowano, a jego sytuacja pod względem pokrycia kosztów wpływami ze składek była najlepsza od dziesięciu lat.

 

Trzeba pamiętać, że obecnie mamy wyjątkowo korzystną sytuację na rynku pracy i jak w każdym cyklu w końcu przyjdzie też okres słabszej koniunktury. Czyli wzrostu bezrobocia, prawdopodobnego spadku zatrudnienia, co będzie działało w przeciwną stronę, pogarszając kondycję finansową FUS – dodaje Łukasz Kozłowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.