English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Praca tymczasowa musi być ewidencjonowana

04-05-2017

 

„Puls Biznesu”: Zmiana agencji nie pozwoli już na przekroczenie limitu zatrudnienia u pracodawcy użytkownika. – To rozwiązanie odpowiada specyfice pracy tymczasowej, a jednocześnie ma przeciwdziałać ewentualnym nadużyciom związanym z nabywaniem prawa do przedłużania umów do dnia porodu oraz nadmiernym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich, czego skutki finansowe obciążyłyby ZUS – ocenia ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska-Czaplicka.

 

Pracodawcy użytkownicy będą musieli od czerwca tego roku prowadzić i przechowywać ewidencję osób wykonujących dla nich pracę tymczasową. Powód? m.in. dlatego, że skrupulatnie ma być liczony 18-miesięczny limit okresu świadczenia takiej pracy dla jednej firmy w ciągu 36 miesięcy. Co prawda także obecne przepisy przewidują, że pracownik kierowany przez agencję pracy tymczasowej może pracować w sumie półtora roku na rzecz jednego przedsiębiorcy, ale w praktyce bywa inaczej. Często, gdy zmieni agencję, kontynuuje pracę w tym samym miejscu.

 

Strona pracodawców, aby zminimalizować ryzyko negatywnych konsekwencji tego przepisu, proponowała wprowadzenie trzymiesięcznego stażu pracy, nie było na to jednak zgody strony związkowej podkreśla Wioletta Żukowska-Czaplicka.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.