English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Przedsiębiorcy zatrudniający obcokrajowców mogą mieć poważny problem

04-11-2010
Pracodawcy RP zwracają uwagę na poważny problem związany z gasnącymi z końcem roku przepisami dotyczącymi legalnego zatrudniania obcokrajowców z państw sąsiadujących oraz Mołdawii i Gruzji. Jeśli ustawodawca nie zdąży z nowymi przepisami, przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców będą w bardzo trudnej sytuacji. Zdaniem Pracodawców RP jest to niedopuszczalne.
 
Przedsiębiorca nie może ponosić wszelkich negatywnych konsekwencji tylko dlatego, że ustawodawca nie był w stanie wprowadzić na czas stosownych regulacji prawnych. Tymczasem z informacji przekazanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że nie ma stuprocentowej gwarancji na wejście w życie od 1 stycznia 2011 r. nowych przepisów. Jeśli tak się stanie, wraz z końcem roku pracodawcy korzystający z uproszczonej procedury przy zatrudnianiu cudzoziemców będą zmuszeni uzyskać stosowne zezwolenia na pracę. Do czasu jego otrzymania obcokrajowcy nie będą mogli podejmować pracy zarobkowej. W ocenie Pracodawców RP jest to niedopuszczalne.
 
Projekt rozporządzenia w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców znajduje się jak na razie w fazie uzgodnień międzyresortowych. Przewiduje on utrzymanie przepisów związanych z uproszczonym systemem dostępu do rynku pracy cudzoziemców z państw sąsiadujących oraz Mołdawii i Gruzji (państwa będące poza UE), bez obowiązku uzyskiwania przez nich zezwolenia na pracę. Wskazana regulacja ma obowiązywać na czas nieokreślony.
 
Mimo że przepisy przewidują duże ułatwienia dla przedsiębiorców chcących zatrudniać cudzoziemców, ich wejście w życie stoi pod znakiem zapytania. Podstawowym problemem jest brak przepisów przejściowych. Obecne rozporządzenie pozwala na funkcjonowanie systemu uproszczonego najpóźniej do 31 grudnia 2010 r. By zachować ciągłość prawa, projektowane rozporządzenie powinno wejść w życie najpóźniej 1 stycznia 2011 r. Jeżeli tak się nie stanie, to ustawodawca postawi przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców w bardzo kłopotliwej sytuacji.