English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Płaca minimalna pójdzie w górę

08-05-2017

 

„Dziennik Gazeta Prawna”: Najmniej zarabiający dostaną w przyszłym roku co najmniej 49 zł podwyżki. Wiele wskazuje, że będzie to jeszcze wyższa kwota.

 

W tym tygodniu ruszają prace nad ustaleniem przyszłorocznego wynagrodzenia minimalnego. Najpierw rząd przedstawi partnerom społecznym prognozy makroekonomiczne, które umożliwią ustalenie minimalnej, wymaganej przepisami podwyżki najniższej płacy (do 10 maja). Jeśli będą zbieżne z tymi zawartymi w aktualizacji programu konwergencji na lata 2017–2020, to minimalna płaca dla pracowników będzie musiała wzrosnąć co najmniej o 49 zł (do 2049 zł), a dla zleceniobiorców i samozatrudnionych – o 30 gr na godzinę (do 13,30 zł; w praktyce w skali miesiąca podwyżka ta też będzie wynosić ok. 50 zł przy pracy w pełnym wymiarze godzin). Tak wynika z wyliczeń Pracodawców RP.

 

Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski ocenia, że inflacja nie jest bardzo wysoka i nic nie wskazuje na to, aby wymknęła się spod kontroli. – Jednocześnie trzeba przypomnieć, że w poprzednich latach prognozowano wyższy niż w rzeczywistości poziom cen towarów i usług, co przekładało się na szybszy wzrost płacowego minimum – dodaje Kozłowski.

 

Na uzgodnienie wspólnej propozycji wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej partnerzy społeczni będą mieć 10 dni (od momentu otrzymania prognoz makroekonomicznych). Jeśli nie dojdzie do konsensusu, pracodawcy i związki przedstawią odrębne stanowiska. Rząd musi wskazać swoją propozycję do 15 czerwca.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.