English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

„Państwo w Państwie”: ZUS od 7 lat nie potrafi wydać jednego zaświadczenia

22-05-2017

Dzień dobry, tu infolinia ZUS, Dzień dobry, chciałbym dostać zaświadczenie, że nie zalegam ze składkami. Oczywiście. Dostanie pan od ręki. Potrwa to siedem minut słychać w słuchawce. Tyle infolinia. W praktyce Zdzisław Ochocki na jedno (!) zaświadczenie z ZUS czeka siedem… lat. I końca nie widać. Mimo dwóch wyroków na jego korzyść, urzędnicy wciąż nie chcą wydać mu dokumentu. Gościem programu o niekompetencji ZUS był Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

W 1989 roku Zdzisław Ochocki z Tarnowskich Gór założył warsztat samochodowy. Firma rozwijała się prężnie, więc w 2010 roku wraz z synem postanowił rozszerzyć swoją działalność. Konieczny okazał się kredyt w banku. Aby go zaciągnąć należało jednak przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami m. in. w ZUS.  Coś, co wydaje się formalnością skończyło się w sądzie i wieloletnią walką z urzędnikami.

 

– W 2010 roku nie mieliśmy żadnych zaległości. Wszystko zostało wpłacone – mówi pan Zdzisław. ZUS zaświadczenia nie chciał wydać, bo urzędnicy upierają się, że mężczyzna zalega blisko 23 tysiące złotych.  Wcześniej jednak nikt nie informował właściciela firmy, że coś się nie zgadza.

 

Fragment programu jest dostępny tutaj.