English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Urzędy otwarte, ale bezwzględne

22-05-2017

 

„Rzeczpospolita”: Coraz łatwiej o kontakt z urzędnikiem, ale wiele decyzji jest podyktowanych przede wszystkim celami fiskalnymi.

 

Rozwijający się rynek tworzy sytuacje, których samo prawo podatkowe nie jest w stanie uregulować. To powoduje problemy ze stosowaniem prawa, które fiskus, niestety, najczęściej interpretuje na własną korzyść. W praktyce nie działa bowiem zasada rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika, choć od ponad roku obowiązuje stosowny przepis ordynacji podatkowej. Przyczyna zazwyczaj jest jedna: potrzeba zainkasowania jak największych kwot podatków. Podobnie bywa w sytuacjach podejrzeń o uczestnictwo w oszukańczych schematach wyłudzenia podatków, przede wszystkim VAT. Najczęściej urzędy zamiast wyjaśnić sprawę zakładają, że to podatnik powinien udowodnić swoją niewinność.

 

Na tym tle zdarzają się jednak pozytywne wyjątki. Taki przypadek, opisywany już zresztą na łamach „Rzeczpospolitej”, zdarzył się ostatnio na Podkarpaciu. Dyrektor tamtejszej Izby Administracji Skarbowej uchylił błędną decyzję urzędu kontroli skarbowej określającą polskiemu przedsiębiorcy wielomilionowe zobowiązanie podatkowe. Firma ta, prowadząca fabrykę biokomponentów, dynamicznie się rozwija i planuje poważne inwestycje o docelowej wartości 600 mln zł.

 

– Gdyby nie uchylono tej decyzji, firma musiałaby ogłosić upadłość i zaprzestać kontynuowania inwestycji – ocenia Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP, organizacji, do której należy podkarpacka firma. – Wydaje się, że Ministerstwo Finansów powinno promować właśnie takie postawy, w których zwycięża zdrowy rozsądek i dalekowzroczne podejście oparte na współpracy administracji i biznesu. To daje owoce w postaci rozwoju polskiej gospodarki – dodaje Pączka.