English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Rząd chce uległego samorządu firm

23-05-2017

 

„Rzeczpospolita”: Reprezentacja biznesu ma być finansowana i pilnowana przez rząd, Rada Dialogu Społecznego straci na znaczeniu. Zdaniem Wiceprezydenta Wykonawczego Pracodawców RP Rafała Baniaka można wątpić w autonomię nowej instytucji.

 

Po tym jak „Rzeczpospolita” ujawniła rządowy projekt ustawy o powszechnym samorządzie gospodarczym, organizacje przedsiębiorców poczuły się zaniepokoj0ne. Nieoficjalnie przedsiębiorcy mówią, że sprawa jest bardzo poważna. Zastanawiają się, jakie intencje ma rząd, skoro obok obecnie działających ogólnopolskich i autonomicznych organizacji, jak Pracodawcy RP, konfederacja Lewiatan, BCC czy Związek Rzemiosła Polskiego chce powołać obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców nowy samorząd gospodarczy, z którym będzie omawiał swoje pomysły na przyszłość.

 

– Jeżeli nowa instytucja ma być finansowana ze środków publicznych, a jej prace nadzorowane przez wojewodów i rząd, to samo nasuwa się podejrzenie, że byłaby ona uzależniona od administracji publicznej i byłoby jej daleko do autonomiczności – mówi Rafał Baniak, wiceprezydent wykonawczy Pracodawców RP.

 

Zastanawiające jest też to, że to już kolejne podejście rządu do powołania nowego podmiotu reprezentującego interesy przedsiębiorców. Podobny pomysł był już konsultowany przez Ministerstwo Rozwoju w pierwszej wersji planu Morawieckiego. Chodzi o Komisję Wspólną Rządu i Przedsiębiorców, która podobnie jak powszechny samorząd gospodarczy miała opiniować dla rządu projekty aktów prawnych. Komisja, podobnie jak nowy samorząd, też miała być finansowana ze środków publicznych. Jej pracami zaś kierowałby minister rozwoju na zmianę z przedsiębiorcami. Ostatecznie rząd wycofał się z tej propozycji, gdy została skrytykowana nie tylko przez przedsiębiorców, ale i związki zawodowe.

 

– Najlepiej w tym zakresie sprawdza się wolny rynek i niezależni przedsiębiorcy. Mogą sobie wybrać dowolną organizację przedsiębiorców, która najlepiej będzie reprezentowała ich interesy w kontaktach z rządem – dodaje Baniak.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.