English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Projekt dobry dla gospodarki

23-05-2017

 

„Rzeczpospolita”: Czy realizacja programu Nowoczesnej „Aktywna Rodzina” pozwoliłaby na uporządkowanie polityki rodzinnej i jej finansowania? – Wsparcie przysługujące praktycznie na każde dziecko to dobre rozwiązanie. Obecny system, w którym przekroczenie dochodu chociaż o złotówkę powoduje utratę całego dodatku, zniechęca do podejmowania pracy czy starań o wzrost kwalifikacji i zarobków – ocenia ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Pomysł Nowoczesnej – program „Aktywna Rodzina” – zakłada nie tyle likwidację obecnych świadczeń na wychowywanie dzieci, ile ich gruntowne przemodelowanie. W skrócie mówiąc – mają one być dostępne już od pierwszego dziecka, ale za to dwa razy mniejsze. Wsparcie ma być realizowane głównie poprzez ulgi podatkowe – 3 tys. zł rocznie na każde dziecko (przy dwójce dzieci to 6 tys. zł, przy trójce – 9 tys. zł itp.), przy czym osoby zamożniejsze, o dochodach w II progu podatkowym, nie zyskałyby prawa do takich odliczeń.

 

Ważna jest także kwestia wieku emerytalnego – zauważa Kozłowski. – Jego podniesienie jest wręcz konieczne. Bo jeśli tego nie zrobimy, w systemie emerytalnym będzie brakować pieniędzy, a to wymusi podwyżkę podatków, co będzie bardzo szkodliwe dla wszystkich – dodaje.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.