English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Jest szansa na stawkę 0 proc. w branży hydrotechnicznej

25-05-2017

 

Ministerstwo Finansów pilnie zajmie się problemem opodatkowania usług świadczonych na zlecenie urzędów morskich – obiecał wczoraj Paweł Cybulski, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zdaniem Mariusza Korzeba, doradcy podatkowego i eksperta Pracodawców RP, o stawce 0 proc. VAT powinien decydować nie cel usług, ale ich skutek.

 

Zapewnił, że stanowisko MF w sprawie zastosowania 23 proc. stawki VAT dla prac realizowanych w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich nie jest sztywne. Wiceminister wyjaśnił, że dotychczasowe podejście organów podatkowych wynika ze wskazówek zawartych w wyroku NSA z 14 kwietnia 2015 r. (sygn. akt I FSK 1493/14). Sąd orzekł wtedy, że prace te mają na celu ochronę brzegów morskich, a nie środowiska morskiego i w związku z tym nie są objęte zerową stawką VAT.

 

Zdaniem Mariusza Korzeba, doradcy podatkowego i eksperta Pracodawców RP, o stawce 0 proc. VAT powinien decydować nie cel usług, ale ich skutek. – Kryterium to jest spełnione w przypadku prac realizowanych w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich, bo skutkiem jest ochrona środowiska morskiego – przekonywał. Dodał, że konieczna jest w tej sprawie interpretacja ogólna ministra finansów.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.