English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

KAS powstał, żeby wspierać biznes i rozwój firm – zapewnia Marian Banaś

02-06-2017

Jeśli zapewnienia szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariana Banasia się spełnią, to jest nadzieja, że wreszcie będziemy mogli mówić o współpracy administracji i biznesu na rzecz budowania silnej gospodarki.

 

KAS podsumował pierwsze trzy miesiące swojej działalności – na specjalnej konferencji prasowej szef nowej struktury Marian Banaś i jego zastępca Paweł Cybulski podkreślali, że celami reformy są przede wszystkim lepsza współpraca z podatnikami i przedsiębiorcami oraz skuteczniejsza walka z wyłudzeniami.

 

Marian Banaś stwierdził, że pomimo krótkiego czasu funkcjonowania nowej struktury, dane o wpływach do budżetu Skarbu Państwa świadczą o powodzeniu przeprowadzanej reformy. W pierwszym kwartale 2017 r. wpływy z tytułu należności celnych i podatkowych były bowiem o 9 mld zł większe niż w roku ubiegłym.

 

Szef KAS odniósł się również do kwestii zatrudnienia w administracji skarbowej. – Jeśli chodzi o zatrudnienie, w KAS znalazło je ok. 95 procent pracowników dotychczasowych służb, a zwolnienia dotyczą przede wszystkim odchodzących na emeryturę – mówił w trakcie konferencji.

 

Po wypowiedziach przedstawicieli kierownictwa KAS można odnieść wrażenie, że istnieje jednak szansa na zmianę obrazu polskiej „skarbówki”. Co prawda przedsiębiorcy patrzą jeszcze na wprowadzenie Krajowej Administracji Skarbowej z dużą rezerwą, gdyż zmiana relacji na linii urzędnik-podatnik zapowiadana jest od co najmniej kilkunastu lat. Jednakże jeśli słowa Szefa KAS się spełnią, to jest nadzieja, że wreszcie będziemy mogli mówić o współpracy administracji i biznesu na rzecz budowania silnej gospodarki. 

 

Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP