English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Odwrócona piramida demograficzna zawali się z wielkim hukiem?

05-06-2017

 

Interia.pl: Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, na sesji "Demografia - skutki dla systemu ochrony zdrowia i całej gospodarki", eksperci przedstawiali twarde dane i wskaźniki dotyczące starzenia się społeczeństwa.

 

– O ile w 2015 r., według danych GUS, mieliśmy 24,4 mln osób w wieku produkcyjnym i 7,1 mln osób w wieku poprodukcyjnym, to już w 2025 roku będzie to 23 mln do 8,1 mln, a w 2040 r. 22,5 mln do 8,34 mln – wyliczał Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP i prezes CM Mavit.  

 

Na spełnienie wymagań zawartych w ministerialnym rozporządzeniu z 26 czerwca 2012 r., dotyczącym pomieszczeń i urządzeń, placówki medyczne mają czas do końca 2017 r. Czy zdążą? Kierujący szpitalami, z którymi rozmawiał Rynek Zdrowia, uważają, że ten termin powinien zostać przesunięty.

 

Te zmiany społeczne będą miały zasadniczy wpływ na ochronę zdrowia, zaczynając od tak podstawowej sprawy, jak finansowanie systemu. – Trzeba pamiętać, że póki nasz system opiera się na składce obliczanej, w skrócie, jako odsetek wynagrodzenia pracownika, to średnia wysokość składki od osoby pracującej wynosi dwa razy więcej niż osoby będącej na emeryturze – przypominał Andrzej Mądrala.

 

W rezultacie starzenie się społeczeństwa spowoduje spadek spływu składek do NFZ, a więc de facto obniżenie odsetka PKB przeznaczonego na zdrowie. – Według prognoz, bez zmian sposobu finansowania w 2030 r. ten odsetek spadnie poniżej 4 proc. Co wtedy zrobimy? – pytał przedstawiciel pracodawców.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.