English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Minimalna płaca zbyt szybko goni średnią

06-06-2017

 

„Rzeczpospolita”: Najniższe wynagrodzenie od lat rośnie szybciej niż przeciętne zarobki. Czas to zmienić – postulują pracodawcy.

 

W tym roku minimalne wynagrodzenie może sięgnąć ok. 47,3 proc. przeciętnego wynagrodzenia – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”. Będzie to rekordowo wysoki poziom w Polsce i zbliżający nas do najbardziej socjalnego pod tym względem kraju UE – Francji. Dla porównania: w USA płaca minimalna w relacji do tej przeciętnej oscyluje w granicach 25–30 proc.

 

– Przez ostatnich 10 lat płaca minimalna, w efekcie decyzji kolejnych rządów, a nie jako wynik porozumienia między stronami dialogu społecznego, rosła szybciej niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce. Warto, by te proporcje w końcu uległy zmianie – ocenia ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Rzeczywiście, ostatnie lata to bardzo dynamiczny wzrost najniższego wynagrodzenia – najmocniejszy w 2009 r. – aż o 13 proc. oraz 2012 i 2017 r. – po nieco ponad 8 proc. W sumie, w porównaniu z 2008 r. minimum płacowe zwiększyło się o ok. 77 proc., a przeciętna pensja o 43 proc.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.