English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Płaca minimalna w górę - mniej niż chciała minister

08-06-2017

 

TVN24 BiŚ: Płaca minimalna wzrośnie o 80 zł, a minimalna stawka godzinowa o 50 groszy - taką propozycję przedstawił rząd. To mniej niż chcieli związkowcy i szefowa resortu pracy, ale więcej niż oczekiwali pracodawcy. Zdaniem eksperta Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Łukasza Kozłowskiego spowolnienie wzrostu minimalnego wynagrodzenia jest koniecznością.

 

Rząd zaproponował, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 roku wynosiło 2080 zł brutto. Oznacza to wzrost o 80 zł (4 procent) w stosunku do 2017 roku. Jednocześnie Rada Ministrów chce, aby minimalna stawka godzinowa w 2018 r. wynosiła 13,50 zł brutto, czyli o 50 groszy więcej niż obecnie.

 

– Dalsza poprawa sytuacji materialnej nisko zarabiających pracowników nie może zostać osiągnięta poprzez kolejne skokowe podwyżki płacy minimalnej, ponieważ doszliśmy do tego punktu, po przekroczeniu którego będzie to trwale wypychać ich z rynku pracy. Mimo ogólnie dobrej sytuacji gospodarczej, nie można zapominać o 11 polskich powiatach, w których stopa bezrobocia rejestrowanego przekracza 20 proc. – uważa Kozłowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.