English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Polak Polakowi VAT-em

12-06-2017

Media ostatnio donoszą o brukselskich politykach pragnących ograniczyć przekazywane Polsce unijne fundusze. Trudzą się oni nad tym zadaniem zupełnie niepotrzebnie. Mamy u siebie instytucję, która z łatwością ich wyręczy. Sprawi, że w Polsce fundusze z UE będą omijane szerokim łukiem – pisze w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.
 

Pół roku temu urzędnicy tej instytucji obłożyli podatkiem VAT dotacje unijne, z których korzystają partnerzy społeczni doradzający firmom. Decyzję podjęto w trakcie realizacji tych projektów. Uczyniono tak, mimo że umowy będące ich podstawą nie uwzględniały VAT – zauważa.

 

Środków unijnych nie można bowiem opodatkować. To wbrew prawu unijnemu, które w tych kwestiach jest nadrzędne. Urzędnicy resortu finansów mieli to jednak gdzieś. Nie interesowało ich także, że organizacje społeczne muszą dołożyć z własnej kieszeni 23 proc. wartości dotacji.

 

To jest rozbój w biały dzień! Organizacje pracodawców jeszcze na początku stycznia wystosowały do ministra rozwoju i finansów oficjalne pismo, prosząc o szybką weryfikację bezprawnych decyzji urzędników.

 

Minęło pół roku i nic. Podobno resort finansów wysłał w tej sprawie zapytanie do Komisji Europejskiej. Podobno odpowiedź była niekorzystna dla polskich urzędników. Dlatego podobno (tak donoszą zaprzyjaźnione wiewiórki) resort po cichu wycofał pytanie. I wszystko zostało bez zmian.


Artykuł jest dostępny tutaj.