English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Lifting dialogu społecznego

19-06-2017

„Dziennik Gazeta Prawna”: Wnioskowanie o wydanie interpretacji ogólnej w sprawach podatkowych oraz opiniowanie programów i strategii – takie uprawnienia zyskają partnerzy społeczni. – Oczekiwaliśmy zmian, które zapewnią większą samodzielność rady. Proponowane zmiany zmierzają w tym kierunku, ale nie są na tyle istotne, aby osiągnąć założony cel – podsumowuje Wioletta Zukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP.

 

Projekt zmian w działalności Rady Dialogu Społecznego trafi dziś do rąk prezydenta RP. Zakłada nie tylko wzmocnienie uprawnień partnerów społecznych, ale też m.in. poszerzenie listy członków RDS (np. o przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy) oraz zmiany w funkcjonowaniu wojewódzkich rad dialogu społecznego. W wielu kwestiach rząd i partnerzy społeczni nie osiągnęli jednak porozumienia.

 

To, czy omawiane rozwiązanie znajdzie się ostatecznie w projekcie nowelizacji, zależy od stanowiska Ministerstwa Finansów (o opinię w tej sprawie miał wystąpić resort pracy). Przesądzone za to już wydaje się wprowadzenie zasady, zgodnie z którą obowiązkowe będzie konsultowanie z RDS projektów programów, strategii i dokumentów planistycznych.

 

Już na etapie negocjacji zmian, jakie RDS ma przedstawić prezydentowi RP, okazało się, że niektóre rozwiązania nie mają żadnych szans na uchwalenie. Wycofano m.in. wspomnianą wcześniej propozycję, zgodnie z którą konieczne byłoby konsultowanie z partnerami społecznymi nie tylko projektów rządowych, ale też poselskich, senackich, prezydenckich i obywatelskich (Rada Ministrów musiałaby w swoim stanowisku do tych propozycji przedstawiać również opinie pracodawców i związków zawodowych). Takie rozwiązanie negatywnie ocenił resort pracy, podkreślając, że rząd nie może ponosić odpowiedzialności za projekty poselskie, na które nie ma wpływu.