English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Przełom w walce z szarą strefą na rynku paliwowym

19-06-2017

 

„Gazeta Wyborcza”: Rząd ogłasza kolejne przepisy w walce z szarą strefą w paliwach – także dzięki temu, że Pracodawcy RP wskazali na luki w przepisach o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów.

 

W zeszłym roku uszczelnianie systemu podatkowego przyniosło budżetowi państwa dodatkowe 8 mld zł z podatku VAT – chwalił się w zeszłym miesiącu wicepremier Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Jednym z głównych źródeł tych dodatkowych wpływów VAT miało być ograniczenie szarej strefy w handlu paliwami. W zeszłym roku oficjalna sprzedaż benzyny w Polsce wzrosła o 8 proc., a oleju napędowego aż o 15 proc. – oceniła Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, wykorzystując w tych szacunkach dane Ministerstwa Finansów. POPiHN nie miał też wątpliwości, że ten skokowy wzrost oficjalnego zużycia paliw to efekt zmian w przepisach.

 

Na początku lutego Pracodawcy RP zauważyli, że ze skierowanego do Sejmu projektu ustawy o systemie monitorowania w niewyjaśnionych okolicznościach wyłączono z nadzoru przewozy oleju rzepakowego wymienione w pierwotnym projekcie, co zostawiało otwartą furtkę przestępcom.

 

Oleju rzepakowego używa się jako biokomponentu do paliw. W takim przypadku stawka VAT na olej rzepakowy wynosi 23 proc., a stawka VAT na ten sam olej do celów spożywczych to tylko 5 proc. Takie zróżnicowanie stawek podatku otwiera drogę do nadużyć na gigantyczną skalę. Tylko w zeszłym roku na oszustwach w obrocie olejem rzepakowym budżet stracił co najmniej 1 mld zł VAT – szacuje resort finansów.

 

W połowie kwietnia weszła w życie ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, która nałożyła na przewoźników obowiązek rejestrowania przewozu paliw, alkoholu i suszu tytoniowego. Właśnie w handlu tymi towarami dochodzi do wyłudzeń podatków, które stwarzają największe straty dla budżetu.

 

Artykuł „Gazety Wyborczej” jest dostępny tutaj.