English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Kolejne deklaracje bez kwalifikownego podpisu

15-11-2010

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie możliwości składania kolejnych czterech rodzajów deklaracji w podatku dochodowego od osób fizycznych bez obowiązku sygnowania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

 

- To kolejny krok zmierzający w stronę ułatwiania funkcjonowania podatników w obszarach, gdzie nie jest konieczne zabezpieczanie przesyłanych danych na najwyższym poziomie, a możliwe jest skuteczne zweryfikowanie tego, kto składa daną deklarację – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.

 

O sukcesie programu zmiany przepisów łagodzących wymagania techniczne, które powinny być spełniane przez składane przez podatników deklaracje świadczą liczby. Wynika z nich, że w 2008 r. podatnicy złożyli ponad 103 tys. dokumentów w formie elektronicznej, w roku 2009 było ich już 760 tys., a od początku bieżącego roku do fiskusa spłynęło prawie 3 mln takich dokumentów.

 

Realizując postulat budowania w Polsce ram prawnych e-państwa warto liberalizować ortodoksyjne podejście w tej kwestii. - Obecnie realia są takie, że z uwagi na stosunkowo wysokie koszty, bardzo niewiele osób fizycznych decyduje się na korzystanie z najbardziej zaawansowanej technologicznie formy podpisu elektronicznego – podkreśla Kwaśnik. Aby stymulować zainteresowanie podatników do korzystania z deklaracji w formie elektronicznej ustawodawca nie może przyjmować bezkompromisowego stanowiska. Cieszy fakt, że w kwestii e-deklaracji jest ono liberalizowane, a zapowiadane są dalsze ułatwienia.