English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Powójna zaliczka na podatek dochodowy to prawdziwa zmora polskich przedsiębiorców

24-11-2010

Koniec roku wiąże się dla przedsiębiorców z obowiązkiem wpłaty zaliczki na podatek dochodowy w podwójnej wysokości – za listopad i grudzień. - Dla przedsiębiorców, nie tylko tych rozliczających się według najwyższej stawki, może to oznaczać obowiązek poniesienia znacznego obciążenia ekonomicznego – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.

 
Z kwestią zaliczek na podatek dochodowy wiąże się problem „słowności” polskiego ustawodawcy – a właściwie to jej brak. W listopadzie 2008 r. została uchwalona ustawa, która rozwiązała(by) problem, nakładając obowiązek wpłacania zaliczek za grudzień w styczniu. Zmiana ta miałaby obowiązywać już od bieżącego roku. W obliczu trudności budżetowych, w lecie ubiegłego roku Ministerstwo Finansów oszacowało ubytek dla budżetu z tego tytułu na kwotę 2 mld zł proponując odsunięcie o dwa lata w gruncie rzeczy jeszcze nie przyznanej preferencji podatkowej. Na nieszczęście podatników nowelizacja ta została uchwalona.
 
Warto w tym miejscu podkreślić, że ustawa odsuwająca wejście w życie jeszcze nie przyznanej preferencji została uznana jako jeden z bubli legislacyjnych w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Wyborczą. Nie zmienia to jednak faktu jej obowiązywania.