English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Założenia projektu ustawy o równym traktowaniu są niewystarczające

24-11-2010
Pracodawcy RP negatywnie przyjmują założenia projektu ustawy o równym traktowaniu.
 
Jeszcze w tym tygodniu Senat RP będzie rozpatrywać projekt ustawy o równym traktowaniu, o którym napisała w poniedziałek Gazeta Prawna. Jej zasadniczym celem jest objęcie zakazem dyskryminacji osób wykonujących pracę w ramach samozatrudnienia oraz zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
 
W ocenie Pracodawców RP wdrożenie takich rozwiązań do polskiego porządku prawnego nie przyniesie pozytywnych skutków. Przyznanie zleceniobiorcom nowych uprawnień może zniechęcić pracodawców do zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych, które sprawdziły się jako bardzo elastyczna forma zatrudnienia. Wobec tego projektowana ustawa doprowadzi do problemów na rynku pracy.
 
Ponadto ustawodawca zapowiada wprowadzenie regulacji ochronnych na wzór przewidzianych w prawie pracy. Jest to działanie niezgodne z założeniami Kodeksu Pracy, w którym definicja stosunku pracy jest niezmienna od wielu lat. Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, w przeciwieństwie do wykonujących pracę w ramach stosunku pracy, wykonują pracę w sposób niezależny organizacyjnie od pracodawcy.