English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Kraje UE będą współpracować przeciwko wyłudzeniom VAT

29-11-2010

Unia Europejska chcąc skutecznie walczyć z wyłudzeniami VAT, które są przyczyną znacznych ubytków w dochodach poszczególnych państw, przyjęła rozporządzenie w sprawie współpracy administracyjnej oraz zwalczania oszustw w dziedzinie podatku od wartości dodanej.

 

 

Na mocy rozporządzenia ma działać EUROFISC – zdecentralizowana sieć przeznaczona dla wszystkich państw członkowskich, która ma propagować i ułatwiać wielostronną współpracę pozwalającą podejmować szybkie działania służące zwalczaniu szczególnych rodzajów oszustw.

 

 

Pracodawcy RP popierają działania zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego oraz zapobiegania wyłudzeniom. - Drenaż krajowych budżetów przez wyłudzenia powoduje ogromne straty, które państwa muszą rekompensować wzrostem podatków poprzez podnoszenie stawek bądź likwidację zwolnień i ulg – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik. Taka sytuacja odbija się niekorzystnie na potencjale wzrostu gospodarczego, który tłumiony jest obciążeniami fiskalnymi. W efekcie koszty wyłudzeń obciążają nie tylko uczciwych płatników VAT, ale - ujmowany jako całość - cały system gospodarczy państwa.

 

 

Ze względu na stopień skomplikowania, konstrukcję zharmonizowanego systemu podatku od wartości dodanej oraz jego szeroki zasięg terytorialny problem przestępczości związanej z wyłudzaniem VAT wymaga podejmowania działań na szczeblu ponadnarodowym – dodaje Adam Kwaśnik. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by działalność EUROFISC nie naruszała praw płatników do zachowania w poufności informacji, które nie są niezbędne do budowania efektywnego systemu zwalczania wyłudzeń.