English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Świetny wynik polskiego PKB za III kwartał

30-11-2010

W III kwartale 2010 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2000) wzrósł realnie o 1,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,7 proc. - To świetny wynik. Moźna zaryzykować stwierdzenie, iż polska gospodarka znajduje się już na stabilnej ścieżce wzrostu – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

 

W świetle tych danych realna staje się rządowa prognoza mówiąca o tym, że dynamika PKB w przyszłym roku wyniesie 4,2 proc. Jednocześnie dzisiejsze dane mogą być przyczynkiem do podjęcia przez Radę Polityki Pieniężnej decyzji o podniesieniu stóp procentowych.

 

 

Motorem napędzającym gospodarkę jest nadal konsumpcja prywatna (dynamika 3,5 proc). Sytuacja na rynku pracy jest stabilna – nie rzutuje negatywnie na zachowania konsumenckie, Polacy po prostu nie boją się wydawać pieniędzy. W omawianym okresie przedsiębiorstwa zwiększały także poziom zapasów. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że firmy nadal nie są skłonne do inwestowania (dynamika rok do roku 0,4 proc). Wydaje się, że menedżerowie nadal nie są pewni tego, jak będzie rozwijać się sytuacja. Pomimo silnego ożywienia gospodarki niemieckiej (nasz główny partner handlowy), wpływ salda handlu zagranicznego był neutralny.

 

 

- Należy zwrócić uwagę na fakt, że polska gospodarka dynamicznie się rozwija pomimo tego, że rząd niewiele robi, by poprawić warunki funkcjonowania biznesu, a sytuacja finansów publicznych jest coraz trudniejsza. To wszystko karze wystawić naszym przedsiębiorcom bardzo wysokie noty – podkreśla Piotr Rogowiecki.