English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wypełnianie PIT-ów przez pracodawców jest dla nich dużym obciążeniem biurokratycznym

07-01-2011

W 2009 r. z możliwości sporządzenia rocznego obliczenia podatku pracownika przez pracodawcę skorzystało prawie 6 mln osób, co obrazuje, jak znacznym obciążeniem biurokratycznym jest ten obowiązek, który - zdaniem Pracodawców RP - powinien być zniesiony.

 

 

W opinii Pracodawców RP Właściwszym rozwiązaniem od konieczności wypełniania PIT-u przez pracodawców byłoby obciążenie obowiązkiem dokonywania obliczeń urzędy skarbowe, które przecież i tak zajmują się sprawdzaniem składanych deklaracji.

 

 

Oświadczenie pracownika w sprawie wypełnienia jego rocznego zeznania przez pracodawcę powinno być złożone przed 10 stycznia. - Dokonując literalnej wykładni przepisów należałoby dojść do wniosku, że ostatni dzień upływa z końcem 9 stycznia. W roku 2011 zachodzi jednak sytuacja, w której 9 stycznia przypada w niedzielę. W takim wypadku zastosowanie znajdą przepisy ordynacji podatkowej, zgodnie z którymi za ostatni dzień terminu uważa się dzień następny po dniu ustawowo wolnym od pracy – wskazuje ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik. Przypomina on także, że jeśli pracownik decyduje się na skorzystanie z obliczenia przez pracodawcę rocznego zeznania podatkowego powinien pamiętać o tym, że jeśli chciałby skorzystać z ulg podatkowych albo rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, które samotnie wychowuje, może złożyć roczne zeznanie, mimo że pracodawca dokonał już rocznego obliczenia podatku.