English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zapowiedzi reformy emerytur mundurowych to znakomita wiadomość

11-01-2011

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej z zadowoleniem przyjmują zapowiedzi dotyczące reformy emerytur mundurowych. – Te zmiany są konieczne z punktu widzenia naszych finansów publicznych, ale muszą byś przeprowadzone w duchu dialogu społecznego – podkreśla Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP.

 

Przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają gruntownej przebudowy. - Sytuacja, gdy jeden Polak musi pracować do 65. roku życia, a inny może zakończyć aktywność zawodową po 15 latach pracy i to bez względu na wiek, jest nie tylko niesprawiedliwa społecznie, ale także szkodliwa dla budżetu państwa – mówi Janczewska. Emerytury i renty mundurowe kosztują ok. 13 mld zł rocznie. Pieniądze pochodzą tylko i wyłącznie z budżetu państwa, gdyż system ten jest systemem zaopatrzeniowym.

 

 

Prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają: funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. – Pracując w tych zawodach można zostać emerytem mając już 33 lata, czyli w przypadku mężczyzn prawie dwukrotnie mniej niż wynosi powszechny wiek emerytalny w Polsce – mówi Janczewska. - Świadczenia finansowane są całkowicie z budżetu państwa. Na dodatek przepisy tylko w niewielki sposób ograniczają możliwość dorabiania na emeryturze - tłumaczy ekspert Pracodawców RP.

 

 

Dlatego Pracodawców RP cieszą zapewnienia rządu, że jeszcze w tym tygodniu powstanie specjalny zespół, który przygotuje nowe zasady przechodzenia na emeryturę służb mundurowych.


Rozważane jest wydłużenie z 15 do 20 lub 25 lat okresu służby uprawniającego do wcześniejszej emerytury. Jednocześnie ma się pojawić warunek, że taka osoba będzie musiała mieć skończone 50 lub 55 lat. – Należy te zmiany wprowadzić jak najszybciej, szczególnie że realne oszczędności odczujemy dopiero za wiele lat. Rząd podkreśla, że zmiany będą dotyczyły dopiero tych, którzy wstąpią do służby po 1 stycznia 2012 roku – dodaje Janczewska. W ocenie Pracodawców RP służby mundurowe powinny zostać także włączone do powszechnego systemu emerytalnego. – Powoływanie kas branżowych nie jest najlepszym rozwiązaniem i będzie rozmywało ideę zmian. Także w przypadku służb mundurowych powinno się obliczać kapitał emerytalny i premiować dłuższą aktywność zawodową. Obecny system w żaden sposób nie zachęca do pozostawania na dłuższej służbie – dodaje Janczewska.