English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wektory 2010 wręczone!

18-01-2011
W sobotę 15 stycznia w Hotelu Hilton w Warszawie odbył się doroczny Bal Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego wręczone zostały prestiżowe nagrody - Wektory 2010. Wyróżnieniem uhonorowano wybitne postaci – przedsiębiorców, polityków, ludzi kultury i sztuki, których działalność może być wzorem dla innych. Wektory przyznawane są za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce oraz tworzenie klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości. W uroczystości wzięło udział ponad czterysta osób.
 
Laureatami 9. edycji Wektorów zostali (wg kolejności wręczania nagród):
 
 • LESZEK CZARNECKI
przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Noble Bank S.A.
Za żelazną konsekwencję w budowie największej polskiej prywatnej grupy finansowej - zarówno dzięki uruchomieniu nowych projektów, takich jak Idea Bank czy PF Leasing, jak i przejęciu GMAC Banku Polska oraz giełdowej spółki MW Trade.
Nagroda przyznana wspólnie z Pulsem Biznesu.
 
 
 • GRAŻYNA KULCZYK
 właścicielka Starego Browaru
Za niezwykłe połączenie miłości do sztuki i talentów biznesowych, które zaowocowało miejscem magicznym - Starym Browarem. Za aktywny mecenat nad polską kulturą, finansowanie jej rozwoju oraz inspirowanie dialogu wielu pokoleń artystów polskich i światowych.
 
 
 • JAN KRZYSZTOF BIELECKI
 przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów
Za niekwestionowany, twórczy wkład w kształtowanie gospodarki rynkowej, budowę pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz ekonomiczny realizm i racjonalizm. Za kierowanie się w dwudziestoletniej służbie publicznej najlepiej pojętym interesem państwa i jego obywateli.
 
 
 • ALEKSANDER FINDZIŃSKI
były dyrektor PGNiG
Za znaczący wkład w rozwój polskiego górnictwa naftowego i gazowego, długoletnie, uwieńczone sukcesem starania o unowocześnienie i modernizację branży oraz wiedzę i umiejętności, które służą naszej gospodarce od ponad czterech dekad.
 
 
 • ANDRZEJ HASS
prezes  ESL Hass Holding Cypr
Za biznesowy sukces, zbudowanie w ciągu kilkunastu lat firmy o ustalonej renomie i solidnych fundamentach finansowych, podejmującej się realizacji różnorodnych, nawet najtrudniejszych inwestycji oraz za aktywny współudział w rozwoju polskiej żeglugi promowej i liniowej.
 
 
 • EMILIAN KAMIŃSKI
założyciel i dyrektor Teatru Kamienica
Za udowodnienie że dobra, prawdziwa sztuka może być świetnym biznesem oraz profesjonalne zarządzanie przedsiębiorstwem o nazwie „teatr”. Za skuteczność w pozyskiwaniu sponsorów i funduszy dla polskiej kultury, wspieranie jej młodych twórców oraz działalność charytatywną.
 
 
 • JAN LUBIŃSKI
prezes zarządu Read-Gene S.A.
Za unikatowe dokonania w dziedzinie medycyny innowacyjnej i przynależność do elitarnego grona najwybitniejszych genetyków onkologii na świecie. Za entuzjazm badawczy, wdrażanie oraz komercjalizację wiedzy służące wykrywaniu i zapobieganiu chorób nowotworowych.
 
 
 • POLITYKA (tygodnik)
Za wyjątkową rolę, jaką pełni od ponad pięciu dekad w polskim życiu intelektualnym, politycznym, społecznym i kulturalnym. Za opiniotwórcze, obiektywne dziennikarstwo oraz niezmienne prezentowanie spójnego światopoglądu i czytelnego systemu wartości.
 
 
 • WOJCIECH BALCZUN
prezes PKP Cargo S.A.
Za upór, determinację w działaniu i wybitne osiągnięcia menedżerskie. Za udaną restrukturyzację PKP Cargo, która powinna być wzorem dla innych spółek kolejowych, ambitny program inwestycyjny i biznesową ekspansję za granicę. Za dialog i szacunek dla partnerów społecznych. 
 
 
Podczas Balu zainaugurowano Gospodarcze Maliny - „wyróżnienia” przyznawane przez „Puls Biznesu” i Pracodawców RP, będące przeciwieństwem Wektorów. Gospodarcze Maliny będą przyznawane osobom i instytucjom mającym w zakończonym roku bardzo negatywny – bezpośredni lub pośredni – wpływ na polską gospodarkę. Wyróżnimy nimi zwłaszcza osoby lub instytucje hamujące rozwój polskiej przedsiębiorczości. Przyjrzymy się także menedżerom, inwestorom i pracodawcom, zwracając uwagę na psucie wizerunku pracodawców i standardów rynku kapitałowego oraz łamanie dobrych obyczajów biznesowych.
 
Gospodarcze Maliny przyznawane będą w następujących kategoriach:
 
 • Instytucja – za utrudnianie życia przedsiębiorcom, w tym za mnożenie barier biurokratycznych,
 • Urzędnik – za ignorowanie potrzeb przedsiębiorców, inicjatywy (także prawne) i konkretne decyzje utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie za forsowanie rozwiązań prawnych utrudniających prowadzenie biznesu,
 • Polityk – za inicjatywy (także prawne) i konkretne decyzje utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej, w tym zwiększające obciążenia, a także niespełnianie obietnic złożonych wyborcom-przedsiębiorcom,
 • Inwestor giełdowy / menedżer spółki giełdowej – za decyzje biznesowe skutkujące osłabieniem spółki, za naruszanie dobrych praktyk rynku kapitałowego, za decyzje wymierzone w interesy pozostałych akcjonariuszy,
 • Przedsiębiorca pracodawca (pozagiełdowy) – za błędne decyzje biznesowe, psucie dobrego imienia środowisku polskich przedsiębiorców, a także za nieetyczne zachowania wobec innych przedsiębiorców oraz pracowników.
 
W każdej z kategorii będziemy przyznawać po jednej Malinie. Nazwa nawiązuje do amerykańskich nagród, które są przeciwieństwem filmowych Oscarów. Więcej na www.maliny.pb.pl

 
Podczas Balu odbyła się także oficjalna inauguracja działalności Fundacji 10 kwietnia, połączona z aukcją, w której wzięli udział zaproszeni goście. Pieniądze uzyskane podczas licytacji zostaną przeznaczone na edukację dzieci, których rodzice zostali poszkodowani podczas pełnienia służby publicznej (m.in. dzieci żołnierzy, policjantów, strażaków oraz innych pracowników administracji państwowej). Wśród osób, które przekazały przedmioty na aukcję, znalazły się m.in. takie osobistości jak: Prezydent RP - Bronisław Komorowski, Pierwsza Dama Polski - Anna Komorowska, Premier RP - Donald Tusk; sportowcy: Karolina Woźniacki, Marcin Gortat, Dariusz Michalczewski i Robert Korzeniowski oraz ludzie kultury i sztuki: Wisława Szymborska, Urszula Dudziak i Michał Urbaniak.
 
Uroczystość uświetnił występ Wojciecha Gąssowskiego, który zaprezentował interpretacje standardów jazzowych i swingowych, nawiązujące do tradycji Franka Sinatry i Nat King Cole’a.
 
Laureatami poprzednich edycji Wektorów byli m.in.: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Donald Tusk, Tadeusz Mazowiecki, Waldemar Pawlak, Leszek Miler, Leszek Balcerowicz i Al Gore.
 
Nagroda szybko zyskała prestiż i uznanie w środowisku polskich przedsiębiorców. Statuetka autorstwa Michała Kubiaka symbolizuje człowieka kroczącego z podniesioną głową, który nie zważa na przeszkody i przeciwności losu.
 
Nagroda przyznawana jest od 2002 r.
 
Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz partnerom medialnym za wydatną pomoc w organizacji Balu Pracodawców, podczas którego wręczone zostały prestiżowe nagrody - Wektory 2010. Dzięki Państwa współpracy możemy dziś wspólnie poszczycić się wielkim sukcesem organizacyjno-medialnym, który odbił się szerokim echem zarówno w środowisku biznesu jak i polityki, o czym świadczą docierające do nas liczne pochwały.