English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Mniejsza pomoc dla szukających pracy przełoży się na wzrost liczby bezrobotnych

17-01-2011

Pracodawcy RP są głęboko zaniepokojeni stagnacją w procesie aktywnego przeciwdziałania bezrobociu.

 

 

Jak informuje Gazeta Prawna, od początku 2011 roku urzędy pracy w Polsce w ogóle nie przyjmują wniosków o dofinansowanie z Funduszu Pracy szkoleń, staży oraz nie przyznają dotacji na założenie własnej działalności. Urzędy nadal nie wiedzą, ile pieniędzy będą mogły przeznaczyć w tym roku na aktywizację bezrobotnych, ponieważ decyzja Ministra Pracy i Polityki Społecznej o przyznaniu im środków na aktywne formy zwalczania bezrobocia zostanie wydana dopiero w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Co gorsze, na ten rok przeznaczono aż 50 proc. mniej pieniędzy na aktywizację w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

 

Pracodawcy RP wielokrotnie sygnalizowali, że wynikające z potrzeby ratowania finansów publicznych tak drastyczne zmniejszenie środków z Funduszu Pracy na aktywizację bezrobotnych nie przyniesie pozytywnych rezultatów. - Zastąpienie aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu, mających na celu ułatwienie bezrobotnym powrotu na rynek pracy wypłatą zasiłków doprowadzi do zwiększenia obciążenia finansów państwa – ostrzega ekspert Pracodawców RP, Rafał Kalisz.

 

 

Poza tym istnieje uzasadniona obawa, że w urzędach pracy mogą bardzo szybko skończyć się pieniądze na aktywizację. Tym samym znacznemu pogorszeniu ulegnie sytuacja na rynku pracy. Dlatego też z powodu znacznego spadku liczby bezrobotnych nabywających niezbędne kwalifikacje do podjęcia pracy należy liczyć się z dalszym wzrostem stopy bezrobocia.