English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Ograniczenie barier administracyjnych jest bardzo potrzebne

19-01-2011

Pracodawcy RP będą aktywnie uczestniczyć w procedowaniu rządowego projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który zostanie rozpatrzony podczas jutrzejszego, tj. czwartkowego posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo”.

 

 

Rządowy projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców był już rzetelnie konsultowany z partnerami społecznymi, ale i wielokrotnie zmieniany. – Cieszy fakt, że projektodawca słuchał głosu przedsiębiorców i starał się wyważać różne interesy i zamieszczać możliwie dużo zgłoszonych przez partnerów uwag, jednocześnie jednak z kolejnych wersji projektu wykreślano korzystne z punktu widzenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej zapisy – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

 

Przypomnijmy - projekt ma na celu zmniejszenie barier administracyjnych dla przedsiębiorców. Ważną zmianą jest zastąpienie zaświadczeń oświadczeniami, które przede wszystkim mają zwiększyć zaufanie administracji do przedsiębiorców. - Ta propozycja pozwoli przedsiębiorcom na zaoszczędzenie czasu oraz energii, dziś zużywanych na czynności biurokratyczne. Stwarza szansę na poprawę pozycji Polski w międzynarodowych rankingach dotyczących warunków prowadzenia działalności gospodarczej – dodaje Piotr Rogowiecki. Pracodawcy RP zwracają jednak uwagę, że nowy system musi być (przynajmniej na początku) ściśle monitorowany. Polskie prawo - w tym prawo administracyjne materialne - jest na tyle skomplikowane, że mogą zdarzyć się przypadki, w których dana osoba będzie składać oświadczenie, a potem podlegać odpowiedzialności karnej, gdyż dana sytuacja, którą w dobrej wierze oświadczał, w świetle prawa nie miała miejsca. Ma to być droga do zlikwidowania niekompetencji w administracji publicznej. Dzięki temu zmniejszeniu ma ulec skala korupcji i zwiększanie sfery wolności obywateli, w tym wolności gospodarczej. Propozycje zawarte w projekcie mają bezpośrednio przyczynić się do budowy „sprawnego państwa” – jednego z dziesięciu wyzwań zawartych w dokumencie „Polska 2030”.