English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Centrum zamówień dla administracji to dobra propozycja

25-01-2011

Pracodawcy RP popierają pomysł stworzenia centrum zakupowego dla administracji. Jest to szczególnie ważne w kontekście trudnej sytuacji finansów publicznych. - Cieszy fakt, że rząd zaczyna rozumieć, że rozwiązania stosowane w sektorze prywatnym mogą być z powodzeniem wdrażane w sferze publicznej. Oby tylko nie skończyło się na zamierzeniach – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

 

Centrum zakupowe, a więc składanie zamówień o większej skali przez kilka podmiotów na raz, pozwoli na skorzystanie z efektu skali. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie niższych cen czy też lepszych warunków dostaw. Takie rozwiązanie sprawdziło się już na Zachodzie, czas na nas. Ważne jednak, aby nie wylać dziecka z kąpielą i nie doprowadzić do sytuacji, w której w takich dużych przetargach nie będą w stanie uczestniczyć mniejsze podmioty gospodarcze.

 

- Oszczędności po stronie budżetu nie mogą być uzyskiwane kosztem ograniczania rynku dla prywatnego biznesu – przypomina ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Ten problem da się jednak na pewno rozwiązać prawnie, tak aby każda ze stron - zarówno publiczna jak i prywatna - możliwie wiele zyskały na projektowanych rozwiązań.