English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Polska gospodarka wraca na tory stabilnego rozwoju

28-01-2011

Zdaniem Pracodawców RP dane GUS dotyczące wstępnego szacunku PKB w 2010 r. – wzrost o 3,8 proc. w porównaniu z 2009 r. – pokazują wyraźnie, że nasza gospodarka wraca na tory stabilnego rozwoju.

 

 

Przemysł nie narzekał na brak zamówień, stąd m.in. stosunkowo dobra sytuacja na rynku pracy. Poprawiła się sytuacja w usługach i trzeba mieć nadzieję, że w tym roku jeszcze mocniej wesprze nasz PKB. Wolniej za to rozwijało się budownictwo, na co wpływ miała zapewne pogoda oraz obawa potencjalnych nabywców mieszkań przed drugą falą kryzysu. Martwi za to sytuacja w inwestycjach - przedsiębiorcy nadal obawiają się przyszłości i wstrzymują z realizacją nowych przedsięwzięć.


W ocenie Pracodawców RP w 2011 roku dynamika PKB wyniesie 4 – 4,5 proc. Zagrożeniem dla tego pozytywnego scenariusza jest stan finansów publicznych. - Jeżeli przekroczymy drugi próg ostrożnościowy działania, do których będzie ustawowo zmuszony rząd, zahamują nasz rozwój – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Trzeba także monitorować, jak na nasz rozwój wpłyną nowe stawki VAT. Trzeci obszar to otoczenie zewnętrzne: wszelkie niepokoje w strefie euro będą odbijać się na kursie naszej waluty, którego nadmierne wahania zawsze są niekorzystne.