English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Koszty leczenia powinny rozkładać się na płatnika i osobę, która popełniła umyślny czyn

03-02-2011

Pracodawcy RP proponują wprowadzenie możliwości dochodzenia zarówno przez NFZ jak i świadczeniodawcę roszczeń od osoby popełniającej umyślny czyn, powodujący u osoby trzeciej uszczerbek na zdrowiu, którego koszty leczenia nie zostały w pełni pokryte przez płatnika.

 

 

Zdaniem Pracodawców RP należy przenieść zasadę regresu zapisaną w art. 828 Kodeksu Cywilnego i obecnie stosowaną tylko wobec firm ubezpieczeniowych na grunt właśnie procedowanej ustawy o Działalności leczniczej. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego nie istnieje dziś możliwość dochodzenia odszkodowania przez świadczeniodawcę w stosunku do osoby, która popełniając umyślny czyn, doprowadziła do konieczności leczenia osoby trzeciej, a koszty tego leczenia nie zostały pokryte przez publicznego płatnika. Zastosowanie analogicznej zasady jak w przypadku ubezpieczycieli w stosunku do świadczeniodawców pozwoliłoby im dochodzić od sprawcy zwrotu różnicy kosztów leczenia osób między finansowaniem NFZ, a rzeczywiście poniesionymi nakładami.

 

 

- Jest to istotna kwestia, zwłaszcza z punktu widzenia tych podmiotów leczniczych, które nie otrzymują pełnego pokrycia kosztów wykonanych procedur – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski. Jego zdaniem należy rozważyć rozszerzenie tej zasady również o płatnika – NFZ, który mógłby dochodzić zwrotu kosztów leczenia w uzasadnionych przypadkach od sprawcy umyślnego czynu karalnego.