English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zniesienie obowiązku posiadania NIP to dobra wiadomość dla tysięcy Polaków

15-02-2011

Zdaniem Pracodawców RP zniesienie obowiązku posiadania NIP przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie płacą podatku VAT, to krok w dobrą stronę.

 

Od 1 stycznia 2012 roku do kontaktów z urzędami skarbowymi wystarczy numer PESEL. W przypadku firm NIP pozostaje, jednak od 1 lipca będzie on nadawany nie w trybie decyzji administracyjnej, tylko od ręki.

 

Również 1 lipca 2011roku działalność powinien rozpocząć Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), co pozwoli na przyspieszenie obiegu informacji w urzędach skarbowych i usprawni obsługę podatników. - Rejestr ten umożliwi szybszą rejestrację przedsiębiorców – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Wołejko. Jego zdaniem podjęte przez rząd decyzje zmierzają w dobrą stronę i zostaną pozytywnie odebrane przez przedsiębiorców.

 

- Warto jednak pamiętać, że zapowiedziane ułatwienia to tylko kropla w morzu potrzeb. Razem z usprawnieniem przyznawania NIP przedsiębiorcom można by np. znieść obowiązek ubiegania się o nadanie numeru identyfikacyjnego REGON, a także posługiwania się nim w związku z wykonywaniem obowiązku statystycznego. Pożądane jest również zmniejszenie zakresu informacji, które przedsiębiorcy muszą nieodpłatnie przekazywać do GUS – uważa Piotr Wołejko.

 

Pracodawcy RP proponują również uproszczenie skomplikowanych rozliczeń podatkowych, które zabierają przedsiębiorcom bardzo dużo czasu, którego nie mogą poświęcić na prowadzenie działalności. Nieuchronna jest także elektronizacja obiegu dokumentów na linii przedsiębiorca-urząd. Elektroniczna forma komunikacji pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, zwiększając efektywność przedsiębiorstw.